Krosno oczami młodzieży

Klasa II D na wycieczce po Starym Mieście
W dniu 28 września 2020 r., w ramach autorskiego projektu dla klasy językowej z języka niemieckiego "Krosno - miasto warte zobaczenia", klasa II D miała możliwość wraz z panią Anną Przybyłowicz zwiedzić zabytki Starego Miasta oraz rynek krośnieński w języku niemieckim. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, podczas którego młodzież mogła lepiej poznać historię naszego regionu.

Wyjście rozpoczęło się po czwartej lekcji. Była to wyjątkowa wycieczka z tego względu, że podzieleni na grupy uczniowie mieli za zadanie samodzielnie przygotować opisy zabytków i ważnych osobowości naszego regionu w języku niemieckim i polskim, aby przedstawić je reszcie klasy. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Rzemiosła, a kolejnym Wieża Farna. Tuż po godzinie dwunastej wraz z przewodnikiem grupa udała się na samą górę wieży, by podziwiać niesamowitą panoramę Krosna i okolic. Następnie wszyscy ruszyli w stronę rynku. W trakcie zwiedzania klasa opowiadała o licznych zabytkach i znanych ludziach z naszych terenów, m.in. o Robercie Wojciechu Portiusie, Kościele Farnym, starych kamienicach oraz Podcieniach. Uczniowie podzielili się ciekawostkami dotyczącymi dawnego życia mieszkańców naszego miasta; w uzmysłowieniu wyglądu Krosna z przełomu XVI i XVII wieku pomogła makieta na studni, będąca rekonstrukcją historycznej zabudowy miejskiej. Grupa poznała również historię Kościoła Franciszkanów oraz Kaplicy Oświęcimów. Następnie klasa wraz z wychowawcą zgłębiła temat getta krośnieńskiego, wspominając ocalonego z listy Schindlera Alexandra White'a. Na zakończenie projektu uczniowie przyjrzeli się postaci Ignacego Łukasiewicza oraz dziejom Kościoła Kapucynów.

Cała grupa była bardzo zadowolona z wyjścia. Wszyscy zgodnie uznali ten pomysł za ciekawą odskocznię od codziennych zajęć w szkole. Każdy mógł sprawdzić się w roli przewodnika oraz polepszyć swoje zdolności językowe. Uczniowie na pewno miło zapamiętają ten dzień i wyniosą z niego wiele nauki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna