Lekcja historii

 

W czwartek, tj. 29 września 2016r . uczniowie z klasy II c LO podziwiali wystawę, zaprezentowaną przez IPN Oddział w Rzeszowie, której tematem był „Podkarpacki wrzesień 1939”. Została ona poświęcona początkowi II wojny światowej na terenie południowo – wschodniej Polski. Przedstawia przebieg działań wojennych na Podkarpaciu, a znajdujące się tam zdjęcia to reprodukcje, które nawiązują do historii  z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.  

F:\Wystawa\DSC01239.JPG

W piątek, tj. 30  września 2016r. gościliśmy w naszym liceum Pana Piotra Babinetza, Posła na Sejm RP  i historyka. Wygłoszona przez niego prelekcja dotyczyła działalności różnych organizacji społecznych na terenie powiatu krośnieńskiego od około 1913 do 1945 r. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy humanistyczno – prawniczej - II c oraz dziennikarsko - językowej - II d.

F:\Poseł\DSC01306.JPG

Pan Poseł bardzo ciekawie opowiadał o historii naszych terenów. Mówił, m. in. o powstaniu i działaniu Związku Strzeleckiego pracowników Rafinerii Nafty w Krośnie, na którego czele stanął Władysław Wachal. Scharakteryzował również wszelkie podejmowane przez Krośnian działania niepodległościowe oraz czasy I i II wojny światowej.  Przedstawił nam mieszkańców naszego regionu, walczących w szeregach Legionów Polskich, podczas wojny z bolszewikami, uczestniczących w kampanii wrześniowej w 1939r., działaczy Armii Krajowej. Byli to,  m. in. Antoni Patla, czy też Stanisław Perc. 

F:\Poseł\DSC01304.JPG

F:\Poseł\DSC01316.JPG

Celem spotkania było przybliżenie historii naszych terenów – Krosna i okolic. Na koniec spotkania wręczyliśmy Panu Posłowi kwiaty wraz z podziękowaniami za przybycie oraz wygłoszenie wykładu.

F:\Poseł\DSC01331.JPG

F:\Poseł\DSC01325.JPG

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna