W dniu 26.05.2017r nasza fantastyczna 5-osobowa drużyna ratownicza w składzie: Karolina Liwosz i Weronika Gajewska z klasy IA, Karolina Frankowicz z klasy I E, Klaudia Dubis z klasy I F oraz Kamil Wajda z klasy II A po sukcesie na zawodach rejonowych pojechała reprezentować powiat krośnieński w jubileuszowych XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK na etapie okręgowym czyli dla województwa podkarpackiego. Odbyły się one na terenie Rezerwatu Przyrody „Lisia Góra” w Rzeszowie w okolicach przystani żeglarskiej i ośrodka rekreacyjnego, więc trzeba było te 60 km jechać 2 samochodami-autem krośnieńskiego PCK, które uprzejmie udostępnił nam Pan Marian Wszołek, kierownik biura OR PCK w Krośnie za co serdecznie dziękujemy, oraz autem opiekuna drużyny mgr inż. Sławomira Blocha. Na miejscu, mimo korków w drodze do Rzeszowa zameldowaliśmy się nieco przed czasem.
Po wylosowaniu numerów startowych, w którym uczestniczyła Karolina Frankowicz- kapitan zespołu, drużyna wzięła udział w zespołowym rozwiązywaniu testu pisemnego, stanowiącym pierwszą część Mistrzostw. Druga część polegała na dokładnie sprawdzanym przez sędziów i szczegółowo punktowanym, co do poprawności merytorycznej udzielaniu pomocy przedmedycznej na 5 ogniskach urazowych. Członkowie drużyny współpracując ze sobą wykonywali zabiegi pierwszej pomocy przy:
1. wypadku samochodowym z 3 poszkodowanymi i dla utrudnienia zerwaną linią wysokiego napięcia.
2. tamowaniu krwotoku z tętnicy udowej chłopcu, który był pod wpływem alkoholu i spadł z drzewa.
3. ratowaniu 2 poszkodowanych po eksplozji grilla, u których doszło w jednym przypadku do otwarcia jamy brzusznej oraz w drugim wbicia pręta metalowego w brzuch.
4. ratowaniu poszkodowanego z bólem w klatce piersiowej, u którego następnie doszło do nagłego zatrzymania krążenia.
5. ratowaniu cudzoziemca (Anglika) z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego.
Przy tym ostatnim stanowisku drużyna II LO błysnęła znajomością języka angielskiego przy przeprowadzeniu tzw. wywiadu SAMPLE. Rany i urazy były oczywiście świetnie upozorowane, łącznie z tryskającą krwią (sok buraczany) , wnętrznościami itp. (to informacja dla tych wrażliwych, którzy będą oglądać zdjęcia) . Na zakończenie imprezy była rozdawana pyszna, gęsta grochówka z chlebem, która zaspokoiła nasze apetyty i z nieco mniejszym stresem pozwoliła oczekiwać na wyniki.
W mistrzostwach wzięło udział 8 najlepszych zespołów z terenu Podkarpacia. Nasza reprezentacja po zaciętej rywalizacji zajęła w punktacji ogólnej III miejsce, co jest ogromnym sukcesem w tego typu zawodach, w których biorą udział naprawdę świetnie wyszkoleni młodzi ludzie, zazwyczaj z klas o profilu ratownictwo medyczne. Członkowie drużyny zdobyli puchar, otrzymali nagrody rzeczowe i dyplom.
Zespołowi cały czas na stanowiskach towarzyszył wyjątkowo milczący na tematy fachowe (nie można mu było rozmawiać ze startującą młodzieżą) opiekun drużyny mgr inż. Sławomir Bloch, który pełnił rolę fotografa, starającego się zatrzymać w kadrze aparatu wspaniałe ratownicze wyczyny wszystkich członków drużyny.
