POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

11 listopada to szczególna data dla Polski i Polaków – Święto Niepodległości. Z tej okazji, w 104 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności, w II Liceum Ogólnokształcącym odbyła się uroczysta akademia. Pod merytoryczno – artystyczną opieką prof. Ewy Bereś i prof. Katarzyny Klein-Łokaj uczniowie zaprezentowali poruszający i wzruszający program upamiętniający to wydarzenie. Wraz z chórem prowadzonym przez prof. Joannę Druciak odśpiewaliśmy wszyscy Hymn Polski. Zasłuchani w teksty wspomnień o tragicznej historii naszego kraju, ale też o chwilach zwycięstw i chwały, przeżywaliśmy wspólnie ten wyjątkowy dzień. Prowadzący uroczystość narratorzy przybliżyli wydarzenia XIX wieku – czasu walk i nadziei na odzyskanie niepodległości, wyczekiwany rok 1918, ale też trudne lata okupacji i reżimu sowieckiego po 1945 roku. Szkolni artyści efektownie zaprezentowali wiersze m.in. Adama Asnyka, Kazimierza Wierzyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza. Solistki oraz chór szkolny ujmująco zinterpretowali piosenki nawiązujące do przełomowych dni historii m.in. Rozkwitały pąki białych róż, Miasto 44, Dziewczyna z granatem, Biały Krzyż. Spojrzenie w przeszłość i artystyczne przedstawienie tych wydarzeń doprowadziły nas do czasów współczesnych. Uroczystość 11 listopada zakończyliśmy refleksyjnym akcentem muzycznym – piosenką Proszę, Polsko, nie umieraj.

Pan Dyrektor Witold Deptuch podziękował za przygotowanie ambitnej oprawy artystycznej ważnego dla wszystkich Polaków święta i skierował do nauczycieli i uczniów ważne słowa odnoszące się do tej doniosłej daty.

Osoby aktywnie zaangażowane w szkolne Święto Niepodległości to uczniowie wielu klas m.in.: IV I, I G, IV G, II C, III A, III E, I D, co dodatkowo dowodzi, że był to moment naszego wspólnego działania i wzniosłego celebrowania pięknej rocznicy.

Prowadzący uroczystość narratorzy: Karolina Beck, Piotr Szul, Wiktor Janiczek

Recytatorzy: Aleksandra Schrepfer, Julia Kosztyła, Giulia Stanikowska, Szymon Krukar.

Chór szkolny „Moderator” oraz solistki: Julia Błażejowska, Jagoda Filipowicz, Aleksandra Urban.

Sekcja dekoracyjna: Aleksandra Wodzińska, Wiktoria Sanocka, Marzena Szafran, Amelia Stodolak

oraz klasa I G (przygotowanie kotylionów).

Dziękujemy również sekcji technicznej oraz pocztowi sztandarowemu II LO.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI utrwalonych przez prof. Irenę Kolanko.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna