Dnia 27.09.2017 r. w II LO odbyło się spotkanie uczniów klas 1d i 1f z siostrą Teresą Pawlak i Tomaszem Budzyńskim, wokalistą rockowym, malarzem i poetą.
Siostra albertynka, Teresa Pawlak, na co dzień zajmuje się pomocą ludziom w przytulisku oraz spotyka się z więźniami w zakładzie karnym w Krakowie. Podczas spotkania uświadamiała nam, jak ważna jest miłość w życiu człowieka. Sama zetknęła się z wieloma trudnościami. Kiedy miała piętnaście lat, zmarł jej ojciec, który był alkoholikiem. Był to dla niej trudny okres, jednak te wydarzenia przyczyniły się do tego, że postanowiła poświęcić swoje życie innym ludziom. Wyznała, że każdy trud, który ją spotyka, umacnia ją, a do wszystkiego podchodzi z wielkim optymizmem.
Tomasz Budzyński jest artystą (śpiewa w zespole Armia i 2 TM 2,3), choć jak sam mówi, nie jest to najważniejsza rola w jego życiu. Uważa, że przede wszystkim jego zadanie to być głową rodziny - mężem i ojcem dwojga dzieci. Wychowywał się w religijnej rodzinie, jednak przez wiele lat nie interesował się wiarą, w której nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca. Jak sam mówi, w kościele nie przedstawiano Boga jako miłosiernego Ojca, który chętnie przebacza nam grzechy i wszelkie zło, tylko jako groźnego Pana czekającego tylko, aby ukarać nas za najdrobniejsze potknięcie. Dlatego w młodości buntował się przeciwko religii. Był hipisem, punkiem, żył w środowisku narkomanów, choć sam nigdy nie brał narkotyków. Wierzy, że ochronił go przed tym Jezus Chrystus. Jego nawrócenie zaczęło się, kiedy znajomy polecił mu pójście na spotkanie katechetyczne Drogi Neokatechumenalnej. Tam, jak mówi, po raz pierwszy usłyszał Dobrą Nowinę. Dzięki temu teraz sam głosi świadectwo nawróconego człowieka. Na spotkaniu przedstawił swój pogląd na temat chrześcijaństwa, które nie jest teorią filozoficzną, ale „historią miłosną” (słowa Benedykta XVI). Głosi, że najważniejsza w życiu jest miłość, a każdy prawdziwy chrześcijanin musi być nią przesiąknięty.
Spotkanie z siostrą Teresą Pawlak i Tomaszem Budzyńskim przyniosło nam wiele pozytywnych wrażeń a zarazem refleksji nad ważnymi zagadnieniami egzystencjalnymi.
Julia Cyntler
Gabriela Fałatowicz
(uczennice klasy I d)