Szkoła Pamięta- wycieczka do Muzeum Podkarpackiego

 

Już po raz trzeci Ministerstwo Edukacji i Nauki organizuje akcję „Szkoła pamięta”. Jej celem, podobnie jak w ubiegłych latach, jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Akcja ta odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

 

W ramach akcji #SzkołaPamięta 29 października 2021 r. uczniowie klasy III i wraz z wychowawczynią p. Ewą Bereś wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Walka Polaków o niepodległość w XIX wieku.” Lekcja ta miała miejsce w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, gdzie od maja 2021 r do maja 2022 r. można zwiedzać wyjątkową wystawę czasową „Polska na emigracji”.

Wystawa ta prezentuje niewielką część zabytków wybranych spośród dziewięciu tysięcy poloników, które zostały podarowane krośnieńskiej placówce przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. Członkowie Stowarzyszenia, które powstało w 1993 r. w Paryżu w ciągu kilkudziesięciu lat zgromadzili bezcenne dla kultury i historii Polski zbiory. Były one własnością polskich emigrantów,  którzy przybyli do Francji jeszcze w czasach wojen napoleońskich, w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej, oraz w latach 80. wraz z ostatnią falą emigracji. Swoją ogromną kolekcję  przekazali muzeum w Krośnie w 2018 i 2019 r.

Wśród podarowanych zabytków znajduje się wiele unikatowych eksponatów z okresu od XVI do XX wieku. Kolekcję tworzą cenne archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, dewocjonalia, mundury, sztandary, odznaczenia, medale, publikacje oraz archiwalne filmy. Celem tej wystawy jest nie tylko uratowanie od zniszczenia i zapomnienia wielu bezcennych dla naszego narodu zabytków, ale też upamiętnienie wielu bohaterów walki o niepodległość.

Lekcja historii w tak niecodziennej scenerii muzealnej, wśród autentycznych zabytków, umożliwiła uczniom nie tylko poznanie najważniejszych wydarzeń z dziejów walk o niepodległość, ale była też wielkim przeżyciem. Wymiar patriotyczny oraz „cele jakie towarzyszyły członkom Stowarzyszenia, dbałość o historię, kulturę i pamięć o Polsce niepodległej i wolnej, niech będą stawiane za wzór dla przyszłych pokoleń Polaków”.

Zachęcamy wszystkie klasy do zwiedzenia wystawy.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna