Dokonaj Niemożliwego!

„Dokonaj Niemożliwego!” to projekt społeczny, którego początki sięgają października 2016 roku, kiedy to dowiedziałyśmy się o Zwolnionych z Teorii – olimpiadzie projektów społecznych. Projekt tworzony jest przez 3 dziewczyny z 1 klasy II LO w Krośnie. Z początku nasza działalność była związana jedynie z konkursem, lecz przerodziła się w coś znacznie więcej... Nie jest to tylko chęć zdobycia miejsca na podium, certyfikatów, teraz naszym głównym celem i zadaniem jest pomoc ludziom z różnych grup wiekowych. Poprzez organizowanie spotkań motywacyjnych z osobami, które pokonały życiowe trudności, happeningi oraz akcje charytatywne pragniemy zmienić myślenie naszych beneficjentów, aby nie sądzili, że nie są w stanie czegoś zrobić, że jest to ponad ich możliwości oraz motywujemy ich do aktywnego zaangażowania w swoje życie, pokonywanie swoich słabości, a także zachęcamy do pomocy innym. Na spotkaniach gościliśmy różne postaci: były narkoman, niewidomy masażysta, piłkarza będący również kolarzem posiadający tylko jedną nogę - oni wszyscy pałają optymizmem i zarażają nim społeczeństwo.

28 lutego 2017 roku w Piwnicy PodCieniami odbyło się pierwsze spotkanie projektowe "Dokonaj Niemożliwego!". Pierwszym zaproszonym gościem był mieszkaniec naszego miasta - Krosna - Sebastian Ciepiela, który pomimo wielu przeszkód, jakie napotkał w swoim życiu – przezwyciężył je, ale przede wszystkim przezwyciężył siebie i swoje słabości. Podczas spotkania Sebastian poruszył wiele ważnych kwestii takich jak wiara, miłość, bliskość, marzenia… Historia Sebastiana skłoniła uczestników spotkania do głębokiej refleksji nad swoim dotychczasowym życiem jednocześnie dając wiele inspiracji do działania na przyszłość.

Kolejne spotkanie odbyło się 25.03 w Fermencie. Gościem był Pan Łukasz Frajer – niewidomy masażysta z Krosna, który w życiu codziennym dokonuje wiele niemożliwego. Pan Łukasz jest osobą niewidomą od zawsze. Uwielbia motoryzację, jazdę na rowerze, morsowanie, żużel, siatkówkę, podróże. Wszyscy możemy się zastanawiać jak to możliwe, że Pan Łukasz zajmuje się tyloma rzeczami mimo braku wzroku. Nasz gość jest bardzo pozytywnie nastawiony do świata, do ludzi i do życia. Kiedy zadałyśmy pytanie czy zdarzały się sytuacje, w których nie pałał optymizmem, potrzebował sporo czasu do namysłu i stwierdził, że nie było ich wiele. Wydarzenie wniosło wiele pozytywnej energii zarówno do naszego jak i do życia uczestników spotkania. Dzięki takiemu spotkaniu Pan Łukasz nabrał nowego doświadczenia, my za to zrobiłyśmy następny krok w celu zmotywowania ludzi do pozytywnego myślenia, przy okazji trochę edukując społeczeństwo w kwestii osób niepełnosprawnych, niewidomych.

Ostatnim spotkaniem, podczas którego naszym gościem był mieszkaniec Lublina, prezes fundacji „Krok do marzeń”, piłkarz, kolarz i... Urzednik - Kamil Misztal. Spotkanie miało miejsce 08.04.17 roku w Szkole Podstawowej nr 15 w Krośnie. Po usłyszeniu historii naszego gościa odbył się symboliczny mecz z udziałem Kamila i dzieci z Krośnieńskiej Akademii Piłkarskiej Bardomed, w czasie trwania, którego mogliśmy zobaczyć Kamila w swoim żywiole. Zaproszona przez nas postać opowiadała o sobie, przebytych operacjach, odległościach, które musiał pokonywać, aby móc znaleźć się w takim punkcie, w jakim jest. Dużo czasu na spotkaniu Kamil przeznaczył na opowieść o rajdach rowerowych – „W protezie na rowerze”, które fundacja „Krok do marzeń” zorganizowała, aby pomóc potrzebującym podopiecznym. Kamil brał w nich udział i będzie brał, a trasa pierwszego takiego rajdu liczyła 1000km. Wielki szacunek dla Kamila, który niejednokrotnie miewał chwile załamania, ale zawsze walczył do końca.

Nasza działalność nie kończy się tylko na spotkaniach. Zorganizowałyśmy również akcję charytatywną: przedstawienie „Dziób w dziób” oraz koncert zespołu „Kapitał”. W ramach projektu zasadziłyśmy dęby przed naszą szkołą, wspieramy wiele akcji charytatywnych, fundacji i angażujemy się w różne wydarzenia społeczne. Najbliższym spotkaniem, na które serdecznie wszystkich zapraszamy, będzie spotkanie z Beatą Łopatkiewicz – kobietą, która po kontuzji i niezwykłej rehabilitacji, zalicza wszystkie maratony górskie, zawody nordic walking z najwyższymi notami oraz oprócz tego prowadzi treningi zespołu tanecznego "Eksperyment", którego była inicjatorką!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna