Warszawa da się lubić, czyli o wycieczce uczniów naszej szkoły do stolicy

W dniach 28-30 maja 2018 roku klasy 1D oraz 1C naszego liceum pod opieką pani prof. Edyty Janusz, pani prof. Elżbiety Longosz, pana prof. Arkadiusza Prajsnara, ks. Piotra Pernala oraz ks. Tadeusza Piwińskiego odwiedziły Warszawę. Nie była to jednak zwykła wycieczka – staraliśmy się poznać stołeczne miasto przez pryzmat inspirujących ludzi, z którymi mieliśmy okazję się spotkać. Odwiedziliśmy także wiele interesujących miejsc kultury.

Nasz pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy w poniedziałek w godzinach południowych od zwiedzenia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wraz z przewodnikiem prześledziliśmy całą historię polskich Żydów od czasów Piastów aż do dziejów najnowszych. Późnym popołudniem udaliśmy się na wieczorny spacer po przedwojennej Warszawie, kiedy to dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia stolicy sprzed 70 lat, o których na pewno nie mówi się na lekcjach historii w szkole, a są warte zapamiętania.

Zwieńczeniem ciągu atrakcji pierwszego dnia wycieczki było udanie się do siedziby Telewizji Polskiej i uczestnictwo w programie „Warto rozmawiać” w roli publiczności. Z pewnością wydarzenie to na zawsze utkwi w naszej pamięci, gdyż dla wielu z nas był to pierwszy bezpośredni kontakt z mediami, w tym przypadku z telewizją. Obserwowanie osób pracujących przy tworzeniu programu telewizyjnego nadawanego na żywo „od kuchni” było bardzo ciekawym doświadczeniem.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spotkania z profesorem Andrzejem Paczkowskim, który uraczył nas wykładem o II Rzeczypospolitej. W swojej opowieści powtórzył, ale przede wszystkim rozszerzył naszą wiedzę zdobytą na lekcjach historii o nowe, interesujące fakty. Po wykładzie profesora Paczkowskiego czekało nas spotkanie w Faktycznym Domu Kultury z kolejnym inspirującym człowiekiem, reporterem - Mariuszem Szczygłem. Pan Szczygieł przybliżył nam nieco świat dziennikarstwa, a konkretniej reportażu, co było dla nas niezwykle interesujące, zwłaszcza że klasy 1D i 1C to klasy humanistyczne.

Po południu czekało nas jeszcze jedno spotkanie. Udaliśmy się do siedziby zgromadzenia Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza, gdzie biblistka s. Judyta Pudełko opowiedziała nam nieco o Biblii, jej powstaniu, znaczeniu, tłumaczeniach. W planie naszej wycieczki była przewidziana jeszcze jedna atrakcja tego dnia – wyjście do Teatru Capitol na sztukę „Pomału, a jeszcze raz”, a po przedstawieniu spotkanie z aktorami – Hanną Śleszyńską, Olgą Bończyk, Krzysztofem Tyńcem i Igorem Šebo.

Ostatniego dnia naszego pobytu w Warszawie znowu udaliśmy się do teatru, tym razem był to Teatr Kamienica. Spektakl, który obejrzeliśmy, dotyczył problemu związanego z uzależnieniem od dopalaczy. Sztuka przedstawiła ten temat bardzo dogłębnie i dała nam dużo do myślenia. Po odwiedzeniu „Kamienicy” znaleźliśmy czas, aby udać się do Parku Łazienkowskiego na krótki spacer i chwilę wytchnienia. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenie budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wyczerpani, ale niezwykle zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Krosna.

Wyjazd do Warszawy był wydarzeniem, o którym szybko nie zapomnimy, nie tylko z powodu barwnego planu wycieczki, ale także atmosfery, którą stworzyliśmy przez te 3 dni. Pobyt w stolicy dostarczył nam ogromnej dawki pozytywnych emocji,  zainspirował i pozwolił się zintegrować. Mamy nadzieję, że kolejne nasze wycieczki będą równie wspaniałe jak ta.

Adrianna Jureczko - kl. I d

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna